La fiscalitat dels regals de Nadal d’empreses

Aquest Nadal no seran possibles els tradicionals sopars d'empresa. No obstant això, molts negocis volen agrair igualment als seus treballadors l'esforç realitzat durant el 2020, obsequiant-los amb una panera i/o un regal.

 

El paper d'Hisenda en els obsequis de Nadal

En aquesta tradició no només participen empresaris i treballadors sinó també Hisenda. Aquest any totes les empreses hauran de deixar volar la seva imaginació i celebrar el Nadal de formes diferents: càtering o brindis virtual, un berenar després de la jornada, una panera, etc. Sigui el que sigui, mentre formi part dels usos i costums de l'organització, és a dir, que s'hagi fet en anys anteriors, serà considerat una partida deduïble a l'efecte de l'Impost sobre Societats.

 

Què passa amb les empreses de nova creació? La teoria ens diu que no poden deduir-se fins que es converteix en un costum, la qual cosa pot resultar discriminatòria, tant per a les empreses com per als seus treballadors, ja que s'exposen a quedar-se sense aquests obsequis nadalencs.

 

Com tributen els obsequis de Nadal a les nòmines dels treballadors?

Tot i que no es porti a terme molt sovint, els obsequis s'haurien de veure reflectits a les nòmines, ingressant mitjançant el model 111 els corresponents pagaments a compte de l'IRPF i incloent-los a la base de cotització. La realitat, però, és que, normalment, es comptabilitzen com una despesa personal més.

 

L'IVA dels regals i obsequis de Nadal

L'IVA d'aquestes despeses no és deduïble. L'article 96 LIVA estableix que no podran ser objecte de deducció dels béns o serveis destinats a atencions a clients, assalariats o terceres persones.

 

Les quotes de l'Impost sobre el Valor Afegit suportades en ocasió de l'adquisició dels serveis d'hostaleria i obsequis per als empleats, que no són objecte del trànsit habitual de l'empresa, no són deduïbles. Això queda especificat en la consulta vinculant de la Direcció General de Tributs (DGT) V3818-15.

 

Exepcions 

  • Loteria de Nadal: És deduïble si pot demostrar-se la despesa per relacions públiques. Cal assegurar-se de tenir documentades les entregues d'aquesta loteria.

 

  • Les mostres gratuïtes i els objectes publicitaris que no superin l'import de 200 euros durant l'any natural a un mateix destinatari.

Nota important: Si es regalen objectes publicitaris que inclouen el nom de la companyia i el seu cost no supera els 200€ per destinatari, es pot deduir l'IVA. D’aquesta manera, s'aconsella que les factures d'aquests objectes incloguin la serigrafia.

 

Com podeu comprovar, L'Agència Tributària té un paper protagonista cada any en aquestes dates tan assenyalades! Per tant, ull: una part sempre es destinarà a Hisenda ja que s'han de pagar impostos per a ella.

 

No dubteu en contactar-nos per a resoldre qualsevol dubte aquí.

Notícia anterior Noves restriccions aplicades des del 16 d’octubre de 2020 i durant 15 dies per frenar l’expansió de la pandèmia de la Covid-19
Notícia següent Pot un jubilat cobrar dos pensions si ha cotitzat com a autònom i assalariat?